Warsztaty dla młodzieży z American School of Warsaw

13 marca 2018 roku w Muzeum odbyły się warsztaty dla młodzieży z American School of Warsaw (międzynarodowej szkoły w Warszawie), które poświęcone były oporowi.

Uczniowie uczestniczyli w prowadzonym w języku angielskim warsztacie na wystawie stałej. Zajęcia poświęcone były oporowi przeciwko złu, przemocy, dyskryminacji, terrorowi w różnych krajach okupowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.
Punktem wyjścia do warsztatów było nawiązanie do bohaterki filmu Star Wars Rogue One - Jyn Erso. To swego rodzaju archetyp bojownika ruchu oporu. Młodzież miała za zadanie zastanowić się nad cechami charakteru oraz umiejętnościami jakimi Jyn musiała się wykazać i następnie zapisać je na tablicy.

Drugim i najważniejszym etapem zajęć była praca młodzieży w 4-5 osobowych grupach. Każda z grup otrzymała kartę pracy, na której widniały nazwiska ludzi, którzy w czasie II wojny światowej sprzeciwili się niemieckiej okupacji. Zadaniem uczniów było odnaleźć na wystawie: Jana Karskiego, Elżbietę Zawacką, Alka Dawidowskiego, Irenę Sendler, Rudolpha Cleveringa, Sophie Scholl i Etty Hillesum oraz  dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Następnie należało przedstawić wybraną postać przez sposób oporu, jaki ta osoba wybrała, cenę jaką zapłaciła za swój sprzeciw oraz cechy i umiejętności jakimi wykazała się podczas wojny.

Ostatnim etapem warsztatów była dyskusja na temat możliwych sposobów stawiania oporu. Jakie osoby się na to decydowały, dlaczego to robiły, jakimi cechami się wyróżniali? Czy bardzo różnili się od Jyn Erso, a może byli podobni?

Zajęcia miały na celu pokazać i uświadomić młodzieży, że opór stawiać można na wiele sposobów. Nie zawsze trzeba walczyć z bronią w ręku. Istniało wiele form wyrażania sprzeciwu i każdy buntował się tak jak potrafił, jakie miał do tego predyspozycje.

Imprezy specjalne