Tropem Wilczym w Gdańsku. Największy w Polsce Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Już 4 marca, z okazji dnia Żołnierzy Wyklętych, odbędzie się 3. edycja Biegu Tropem Wilczym w Gdańsku. Jest to impreza sportowo-historyczna, której celem jest upamiętnienie poczynań Żołnierzy Wyklętych, którzy w latach 1944-1963 walczyli z komunistyczną okupacja naszego kraju. Formą uczczenia ich pamięci jest bieg będący również promocją zdrowego trybu życia.

W Gdańsku lokalnym organizatorem wydarzenia jest trójmiejski oddział Stowarzyszenia KoLiber, które już po raz trzeci podejmuje się tego wyzwania. Dzięki doświadczeniom zebranym w poprzednich edycjach tegoroczny bieg przygotowywany jest na wzór profesjonalnych wydarzeń sportowych. Podobnie jak w latach ubiegłych odbędzie się on w Parku im. Ronalda Reagana na Przymorzu. W tym roku organizatorzy poza biegiem pamięci na 1963m (odwołującym się roku śmierci ostatniego Wyklętego Józefa Franczaka ps. „Lalek”) przygotowali trasę na 5 oraz 10 km dla bardziej zaawansowanych biegaczy.

Po raz pierwszy zostanie zastosowany również profesjonalny sprzęt do pomiaru czasu, poza tym każdy uczestnik dostanie pamiątkowy medal oraz ciepły posiłek. Dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach czekają nagrody od sponsorów biegu. Wśród partnerów wydarzenia znajdują się m.in.: Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej, Niezależne Zrzeszenie Studentów UG, Rada Dzielnicy Przymorze Wielkie oraz Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej.

W dniu wydarzenia, rejestracja i odbiór pakietów startowych rozpocznie się o godzinie 7:30. Bieg pamięci na trasie 1963 m wystartuje o godz. 9:20, natomiast o godz. 10:00 rozpocznie się bieg na 5 km i 10 km. Uroczyste zakończenie imprezy wraz z wręczeniem nagród, nastąpi około godziny 12:00. W biegu mogą brać udział osoby pełnoletnie oraz małoletnie po uprzednim przedstawieniu pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych. W ramach pakietu startowego każdy uczestnik otrzymuje: ubezpieczenie NNW, pamiątkową koszulkę, wodę na mecie biegu, ciepły poczęstunek, numer startowy oraz zwrotny chip do pomiaru czasu. W Biegu Tropem Wilczym w Gdańsku będą prowadzone następujące klasyfikacje: indywidualne (generalna dla kobiet i mężczyzn oraz w kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn) na każdym dystansie, a także drużynowa na 10 km.

Na wydarzenie można zapisać się poprzez stronę internetową: www.koliber.org/bieg.

Organizator przygotował 450 pakietów startowych, jednak w przypadku wolnych miejsc, będzie można się zapisać również w dniu wydarzenia. Ceny pakietów startowych zaczynają się już od 34 zł.  W dniu zawodów wpisowe wyniesie 60 zł.

Regulamin oraz bieżące informacje dotyczące wydarzenia znajdują się na stronie zapisów, oraz na Facebooku pod nazwą wydarzenia: Bieg Tropem Wilczym '18 Gdańsk.