Notacja filmowa z franciszkaninem, o. Łucjanem Królikowskim. Fot. materiały MIIWŚ.

Świadek historii: ojciec Łucjan Królikowski

Delegacja Muzeum II Wojny Światowej spotkała się z o. Łucjanem Królikowskim, franciszkaninem z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, wspaniałym duchownym, wielkim patriotą i wyjątkowym świadkiem historii. Kierownik Działu Dokumentacji Filmowej, Waldemar Kowalski przeprowadził z nim notację filmową, dot. nowicjatu z o. Maksymilianem Kolbe, deportacji na Syberię, posługi kapłańskiej wśród polskich zesłańców oraz pracy duszpasterskiej w Armii Andersa i w Kanadzie.

Ojciec Łucjan Królikowski (ur. 7 września 1919 r. w Nowym Kramsku) jest polskim franciszkaninem konwentualnym, synem Stanisława i Wiktorii z domu Tomiak. Przed wojną, jeszcze jako nastolatek wstąpił do zakonu franciszkanów w Niepokalanowie. Tam poznał o.  Maksymiliana Kolbe, wyjątkowy autorytet i przewodnika duchowego młodych kleryków; późniejszego świętego, który w KL Auschwitz oddał życie za jednego ze współwięźniów. Ojciec Łucjan Królikowski miał zaszczyt składać śluby zakonne czasowe w obecności o. Maksymiliana Kolbe. Niedługo później udał się na studia filozoficzne we Lwowie, które przerwał wybuch II wojny światowej. Latem 1940 r. został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię, gdzie żył i pracował w nieludzkich warunkach przy wycince tajgi (zimą mróz sięgał nawet do -40° C). Po latach zebrał swoje wspomnienia w Pamiętniku sybiraka i tułacza, wydanym w 2008 r.

Po „amnestii” dla zesłanych Polaków franciszkanin ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii w Kirgistanie i z Wojskiem Polskim dotarł do Persji i Iraku. Następnie w Libanie odbył studia teologiczne, na Uniwersytecie Św. Józefa w Bejrucie, gdzie 30 czerwca 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Pracę duszpasterską rozpoczął w Szpitalu Wojennym w Al-Kantara, w północno-wschodnim Egipcie. Obecnie znajduje się tam już tylko Cmentarz Wojskowy, na którym mieści się ponad 100 polskich pochówków z okresu II wojny światowej.

Ojciec Łucjan Królikowski w Armii Andersa pełnił obowiązki kapelana w Egipcie. Po demobilizacji armii pracował wśród byłych zesłańców syberyjskich, w polskim obozie w Tengeru koło Aruszy, w Tanzanii. Zajmował się tam pracą duszpasterską wśród polskich dzieci – sierot i półsierot, ofiar komunizmu, które NKWD wysiedliło ze Wschodniej Polski na Syberię. Franciszkanin stał się dla tych dzieci wychowawcą, opiekunem i drugim ojcem. Gdy w 1949 r. Brytyjczycy likwidowali obozy w Tanzanii, pomógł 150 dzieciom, udając się z nimi do Kanady za namową ich krewnych, którzy nie chcieli oddać małych tułaczy w ręce komunistycznego reżimu. Tam zajmował się ich edukacją i wychowaniem, dopóki nie osiągnęli pełnoletniości.

Ojciec Łucjan Królikowski jest szeroko znany Polonii w Kanadzie. W latach 1966–1998 pracował w polonijnym programie radiowym „Godzina Różańcowa Ojca Justyna” - emitowanym w Athol Springs w hrabstwie Erie w USA. Franciszkanin pełni obecnie posługę duszpasterską w klasztorze w Chicopee w USA.

W 2007 r o. Łucjan Królikowski został odznaczony przez prezydent RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012 r. otrzymał również Order Uśmiechu. 13 stycznia 2013 r. przyznano mu tytuł Przyjaciela Szkoły Kultury i Języka Polskiego w Bridgeport w stanie Connecticut. Ojciec Łucjan Królikowski jest autorem książek Skradzione dzieciństwo. Polskie dzieci na tułaczym szlaku 1939-1950, Pamiętnik sybiraka i tułacza, Miłość mi wszystko wyjaśniła. Przygody ducha.

Źródło: M. Waligóra, Lucjan Królikowski, niezwykły człowiek, wspaniały ksiądz całkowicie oddany Bogu i bliźnim, świadek tragicznych wydarzeń XX wieku, wielki patriota, http://babimojszczyzna.pl/wp-content/uploads/2017/05/krolikowski.pdf, (dostęp: 2018-02-19).