Muzeum II Wojny Światowej

Spotkania z historią. Europa pomiędzy Hitlerem a Stalinem

5 listopada br. w gdańskim Dworze Artusa (Długi Targ 43/44) odbył się kolejny wykład z cyklu "Spotkania z historią". Prelekcje odbywające się w cyklu comiesięcznym od czerwca br. zyskały już sobie grono stałych uczestników. Tym razem zgromadzeni goście mogli zapoznać się z wykładem dr hab. Piotra M. Majewskiego pt. "Walka, kapitulacja czy współpraca? Europa Środkowa pomiędzy Hitlerem a Stalinem, 1938-1939".

Autor prelekcji przedstawił w pasjonujący sposób dylematy, przed którymi stały władze Czechosłowacji borykające się w przeddzień konferencji monachijskiej z irredentą tzw. Niemców sudeckich. Analizując ówczesną sytuację geopolityczną, w tym postawę sąsiedniej Polski i Związku Sowieckiego, autor próbował odpowiedzieć na pytanie czy Czechosłowacja mogła obronić się przed hitlerowską inwazją.

Wiele emocji wśród słuchaczy wzbudziła kwestia przyłączenia do Polski Zaolzia w 1938 r. Zarysowały się wśród nich dwa przeciwstawne stanowiska: że ów krok polityczny był poważnym błędem - to stanowisko podzielił także autor wykładu oraz poglad drugi, że polska interwencja na Zaolziu była uzasadniona i służyć miała obronie polskiej mniejszości narodowej.

* * *

Dr hab. Piotr M. Majewski pełni funkcję zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jest historykiem dziejów najnowszych, specjalizuje się w problematyce środkowoeuropejskiej. Główny przedmiot jego zainteresowań badawczych stanowi historia Czech i Czechosłowacji oraz stosunki czesko-niemieckie w XIX i XX w. Zajmuje się również rolą muzeów w kształtowaniu współczesnej pamięci historycznej.