Muzeum II Wojny Światowej

Seminarium dla historyków oraz dyrektorów muzeów

W dniu 16 lutego 2012 r. odbyło się w Gdańsku seminarium dla dyrektorów muzeów oraz historyków. W spotkaniu zorganizowanym przez Muzeum II Wojny Światowej udział wzięli przedstawiciele czołówki polskich oraz niemieckich muzeów zajmujących się tematyką związaną z II wojną światową, m.in. Fundacji Miejsc Pamięci Buchenwald i Dora-Mittelbau, Muzeum Bundeswehry w Dreźnie oraz Państwowego Muzeum na Majdanku, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Muzeum Stuthoff w Sztutowie. Gośćmi seminarium byli również badacze zajmujący się poszczególnymi aspektami drugiej wojny światowej, a zawłaszcza kwestiami terroru i niemieckiej polityki okupacyjnej.

W trakcie seminarium pracownicy Muzeum II Wojny Światowej: dr hab. Tomasz Chinciński oraz dr Tomasz Rabant przedstawili koncepcję części wystawy stałej poświęconej terrorowi. Drugim wystąpieniem, będącym przedmiotem dyskusji, była prezentacja dr. Daniela Logemanna, który przedstawił koncepcję działu związanego z zagładą Żydów.

Spotkanie było również okazją do zaprezentowania całościowej koncepcji kształtu ekspozycji stałej Muzeum II Wojny Światowej oraz nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń między muzeami i poszczególnymi badaczami.