Muzeum II Wojny Światowej

Przekazanie w darze albumu ze zdjęciami z Państwowych Zakładów Lotniczych w Mielcu

Zbiory Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wzbogacił unikatowy album zawierający fotografie wykonane na terenie zajętych przez Niemców Państwowych Zakładów Lotniczych w Mielcu, po zakończeniu regularnych działań wojennych w Polsce w roku 1939. Album jest darem Fundacji „Simonshof” z Gleisweiler, a także Państwa Eriki Sulzer-Kleinemeier i Hanspetera Kleinemeier. Ofiarowana Muzeum kolekcja fotografii pochodzi ze spuścizny po Panu Erichu Kleinemeier, byłym pracowniku zakładów lotniczych firmy Heinkel, a następnie dyrektorze technicznym przejętych przez nią zakładów w Mielcu.

Zbiór ponad 100 czarno-białych fotografii przedstawia zabudowania Państwowych Zakładów Lotniczych w Mielcu z widocznymi uszkodzeniami spowodowanymi działaniami wojennymi, wnętrza biur projektowych, hal produkcyjnych i wyposażeniowych, a także będące w różnych stadiach prac wykończeniowych samoloty bombowe PZL P-37 Łoś. Zdjęcia stanowią również swoistą dokumentację wizualną uroczystości przejęcia przez okupantów zakładów w Mielcu.