Dyrektor van Krieken oraz prof. Machcewicz pokazują gościom symboliczną mapę. Fot. Dominik Jagodziński

Prezentacja projektu Liberation Route Europe podczas wizyty holenderskiej Pary Królewskiej w Polsce

24 czerwca br. na Placu Inwalidów w Warszawie odbyła się uroczysta prezentacja międzynarodowego projektu historyczno-turystycznego Liberation Route Europe. Projekt w obecności Pary Królewskiej z Holandii oraz Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wraz z małżonką zaprezentowali wspólnie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, polski partner w projekcie oraz jego koordynator, holenderska Fundacja Liberation Route Europe. Prezentacja projektu LRE w Warszawie odbyła się na Placu Inwalidów pod pomnikiem 1.Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, której żołnierze brali udział w wyzwalaniu Holandii spod okupacji niemieckiej.

Prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum oraz Victoria van Krieken, dyrektor Fundacji LRE podkreślili znaczenie miejsca, które wybrano na prezentację. Jak mówiła dyrektor van Krieken: "W Holandii pamięć o żołnierzach 1. Dywizji Pancernej, jest ciągle żywa, a historia samego gen. Maczka jest jedną z kluczowych w projekcie. Dlatego prezentując projekt Liberation Route Europe w tym właśnie miejscu pragniemy podkreślić znaczenie tej wyjątkowej polsko-holenderskiej współpracy opartej na naszej wspólnej historii i zachęcić innych potencjalnych partnerów w Polsce do włączenia się w nasze działania i dalsze rozbudowywanie zainicjowanego przez nas międzynarodowego szlaku pamięci.”

Prof. Machcewicz dodał, że żołnierze 1. Dywizji Pancernej marzyli, że po wyzwoleniu Holandii dotrą również do Polski i przyniosą wyzwolenie swoim rodakom. „Wtedy nie było to możliwe – wyjaśnił – ale to również ich walka przyniosła w końcu wolność Polsce niemal pół wieku później. Dlatego ich odwaga odegrała tak ważną rolę i ma symboliczne znaczenie zarówno w historii Holandii jak i Polski i w naszej drodze do wyzwolenia”

W obecności gości rozwinięto symboliczną mapę, na której zaznaczono miasta i regiony biorące udział w projekcie. Zarówno Para Królewska jak i Para Prezydencka otrzymały z rąk prof. Machcewicza i dyrektor van Krieken pamiątkowe medale.

W wydarzeniu wzięli również udział weterani 1. Dywizji Pancernej oraz uczniowie Zespołu Szkół nr 55 im. gen. Stanisława Maczka. Na placu stanął także jeden z eksponatów Muzeum II Wojny Światowej, czołg Sherman Firefly, sprowadzony specjalnie na tą okazję z Gdańska. Tego typu pojazdy podczas II wojny światowej były m.in. na wyposażeniu 1. Dywizji Pancernej.

Współorganizatorem wydarzenia jest Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie.

Projekt Liberation Route Europe jest współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej.

Galeria zdjęć

Filmowa relacja z wydarzenia