Muzeum II Wojny Światowej

Otwarcie wystawy "Czerwiec 1941. Najgłębsze cięcie"

Na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się otwarcie wystawy „June 1941. The deepest cut. The German attack on the Soviet Union. 24 biographies.” [Czerwiec 1941. Najgłębsze cięcie. Niemiecki atak na Związek Radziecki. 24 biografie. ]przygotowanej przez Niemiecko-Rosyjskie Muzeum w Berlinie – Karlshorst.

W czasie spotkania głos zabrała Konsul Generalna RFN w Gdańsku Annette Klein. Wykład na temat niemieckiej agresji na Związek Sowiecki w czerwcu 1941 roku wygłosił prof. dr Rolf-Dieter Müller.

Wystawa jest przygotowana w języku angielskim, będzie eksponowana na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 4, do 19.04.2012r. Wstęp wolny.

Wystawa „June 1941. The deepest cut.” [Czerwiec 1941. Najgłębsze cięcie.] została przygotowana przez Niemiecko-Rosyjskie Muzeum w Berlinie – Karlshorst i była już prezentowana w Niemczech i Rosji. Wystawa prezentuje biografie 24 osób, na których życiu piętno odcisnęła wojna niemiecko-radziecka. Bohaterowie wystawy to nie tylko żołnierze walczący na froncie, ale również partyzanci, pracownicy przymusowi, naukowcy czy ludzie, którzy najzwyczajniej znaleźli się w niewłaściwym miejscu. Wystawa opowiada nie tylko o skutkach ataku na Związek Radziecki, ale przede wszystkim pokazuje jak te tragiczne wydarzenia zapisały się w pamięci świadków, Rosjan i Niemców, zderzając ich często odmienne doświadczenia.

Wystawa została opracowana przez Niemiecko-Rosyjskie Muzeum w Berlinie –Karlshorst oraz wsparta przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów na podstawie decyzji niemieckiego Bundestagu.