Muzeum II Wojny Światowej

I Międzynarodowy Festiwal historyczny "Wiek XX. Anamneses"

W dniach 12-16 maja 2012r. we Wrocławiu odbył się I Międzynarodowy Festiwal „Wiek XX. Anamneses”. Jego celem było stworzenie przestrzeni dla wspólnej debaty historyków, pisarzy, filmowców i artystów, których twórczość nawiązuje do zagadnień związanych z ważnymi momentami dwudziestowiecznej europejskiej historii. Na Festiwal złożyły się liczne wydarzenia: debaty, filmy, warsztaty, spotkania, koncerty i spektakle. Udział w spotkaniach wzięli m.in. Timothy Snyder, Jochen Boehler, Jarosław Hrycak, Robert Traba, Roger Moorhouse, Christoph Boehr, Mark Sołonin, Agnieszka Holland, ks. Jerzy Myszor i Balazs Varga.

Muzeum II Wojny Światowej było jednym z partnerów Festiwalu. 14 maja 2012r. w debacie „Totalitaryzm w przestrzeniach wystawienniczych” z ramienia Muzeum udział wziął Prof. Rafał Wnuk, który wraz z Janem Ołdakowskim, Danem Michmanem oraz Wolfgangiem Templinem dyskutował na temat prezentowania tematów związanych z ideologią totalitaryzmu w muzeach w Polsce i na świecie.

Wszystkie debaty zostały nagrane i mogą je Państwo zobaczyć na stronieFestiwalu Anamneses.