Minister kultury Estonii przekazuje walizkę na ręce zastepcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, dr. P. Majewskiego. Fot. Grzegorz Mehring/ archiwum ECS

Dar Muzeum Okupacji w Tallinie dla Muzeum II Wojny Światowej

Przebywający z wizytą w Polsce prezydent Estonii, Toomas Hendrik Ilves, w dniu 20 marca 2014 r. odwiedził Gdańsk. Złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, zwiedził m. in. wystawę "Drogi do Wolności" oraz spotkał się z dyrekcją Europejskiego Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej. W darze naszemu Muzeum został przekazany dar od Muzeum Okupacji w Tallinie - walizka wykonana przez Estończyka, który w czasie wojny został deportowany i przebywał w łagrze. Po uwolnieniu powrócił z nią do kraju. Walizka jest świadectwem przypominającym o tysiącach ludzi zmuszonych do masowych deportacji w głąb ZSRR w czasie II wojny światowej.