Muzeum II Wojny Światowej

Inauguracja plenerowych warsztatów fotograficznych - Śladami bohaterów "Rajskiego ogrodu" Barbary Szczepuły

W dniu 13 grudnia br. odbyła się inauguracja cyklu zajęć terenowo-historycznych skierowanych dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Motywem przewodnim wydarzenia było oddanie za pomocą fotografii miejsc stanowiących tło wydarzeń książki Barbary Szczepuły „Rajski ogród”, opublikowanej przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Udział w plenerze ma umożliwić uczniom doskonalenie umiejętności fotograficznych, a także rozszerzyć ich wiedzę o II wojnie światowej na Pomorzu. Co szczególnie istotne na każdym etapie realizacji projektu, uczestnicy mają wydatny wpływ na jego kształt i są w pewnym stopniu jego współorganizatorami.

Jako pierwsze zmierzyło się z tematem Koło Fotograficzne I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni, którego opiekunem jest pani Alicja Rose. Pomimo zimna, śniegu i porywistego wiatru udało się zwiedzić te rejony Dolnego Wrzeszcza, które stanowiły polską enklawę w Wolnym Mieście Gdańsku. Oczywiście była to zaledwie pierwsza przymiarka do pleneru z prawdziwego zdarzenia, który to z pewnością odbędzie się na wiosnę.

Oprócz skierowania oferty do innych szkolnych kół fotograficznych, planowane jest też oficjalne podsumowanie cyklu. Możliwe, że przyjmie ono charakter spotkania z dyskusją panelową, po której zostanie otworzona wystawa najlepszych prac. Tym czasem składamy najlepsze podziękowania na ręce uczniów I ALO z Gdyni za przybycie, udział i wytrwałość.