Muzeum II Wojny Światowej

I Seminarium polskich muzeów martyrologicznych

W dniach 3-5 września 2010 r. w Sztutowie odbyło się I Seminarium polskich muzeów martyrologicznych „Forum Pamięci”. W zorganizowanej przez Muzeum Stutthof konferencji udział wzięli: Mirosław Sielatycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, przedstawiciele Kuratorium Oświaty oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, reprezentanci polskich muzeów pamięci, nauczyciele oraz pracownicy Muzeum II Wojny Światowej. Była to okazja do wymiany doświadczeń oraz zapoznania się z najnowszymi trendami w polskim muzealnictwie. Szczególnie interesujące okazały się wystąpienia dotyczące stosowanych i projektowanych form edukacyjnych, zaadresowanych do współczesnego młodego odbiorcy.

Wystąpienie Kamila Ruteckiego, kierownika Działu Edukacyjnego Muzeum II Wojny Światowej obejmowało dotychczasowe osiągnięcia MIIWS, zawierało również informacje o etapach tworzenia wystawy głównej. Zainteresowanie uczestników seminarium wzbudziły zwłaszcza rozstrzygnięcia konkursu architektonicznego na budynek Muzeum.

„Forum pamięci” było częścią obchodów związanych z rocznicą wybuchu II wojny światowej i pierwszego transportu więźniów do obozu Stutthof.W dniu 5 września 2010 r. odbyły się główne uroczystości z udziałem przedstawicieli parlamentu, władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, służb mundurowych oraz muzealników, w tym pracowników Muzeum II Wojny Światowej. Obecna była liczna reprezentacja młodzieży szkolnej wraz z nauczycielami oraz harcerze. Uroczystości zakończył Apel Poległych, po którym oddano salwę honorową, złożono kwiaty oraz zapalono znicze pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa.