Muzeum II Wojny Światowej

Europejska Noc Muzeów na Westerplatte

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów w dniu 14 maja 2011r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku po raz drugi przygotowało wyjątkowy program zwiedzania wystawy plenerowej „Westerplatte: Kurort – Bastion – Symbol” oraz wykonanej jesienią 2010 r. ścieżki edukacyjnej. Wystawa specjalnie na tę okazję była iluminowana.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się strzelnica wojskowa, na której można było sprawdzić celność w strzelaniu do tarczy. Najwięcej działo się jednak w okolicy ruin tzw. nowych koszar. Specjalny program zwiedzania ruin kończył się krótkim pokazem materiału filmowego. Wyjątkowe oświetlenie, ekspozycja replik broni i żołnierskiego wyposażenia z września 1939 roku, czy w końcu stanowisko moździerza, z którego odpalano ładunki pirotechniczne przyciągało uwagę zwiedzających.

Udział w Europejskiej Nocy Muzeów wzięli członkowie Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej Lądowej Obrony Wybrzeża i SRH Marienburg, którzy przygotowali wojskowe obozowisko oraz w pełnym rynsztunku odtwarzającym wygląd polskiego żołnierza z 1939 r. patrolowali półwysep i odgrywali historyczne scenki z życia Westerplatte. Można było również posilić się ciepłym posiłkiem przygotowanym przez wojskową kuchnię polową.

Przy pomniku Obrońców Wybrzeża, odbywały się pokazy musztry i szkolenia wojskowego w wykonaniu członków Stowarzyszenia. Działały punkty w sposób żywy przybliżające historię II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem wojska II Rzeczpospolitej: strzelnica, stanowisko ckm, punkt obserwacyjny i punkt łączności.