Muzeum II Wojny Światowej

Dyskusja o polsko-niemieckim pojednaniu

Dr Tomasz Chinciński, kierownik Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz prof. dr hab. Zdzisław Najder – literaturoznawca, tłumacz, b. dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i członek Rady Muzeum II Wojny Światowej, byli gośćmi spotkania z cyklu „Od Słów Do Rozmów”, które odbyło się w niedzielę 23 maja 2010 r. w Teatrze Miejskim w Gdyni.

Prócz nich w spotkaniu wzięli udział: dr Marta Bucholc – wicedyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, dr Albrecht Lempp – dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i dr Karolina Wigura-Kuisz – historyk idei, pracowniczka Zakładu Historii Myśli Społecznej Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Dyskusja poświęcona została pojednaniu polsko – niemieckiemu ujętemu w szerokim kontekście europejskim.

Proces polsko-niemieckiego pojednania jest fascynującym studium przypadku kształtowania pamięci europejskiej. Podczas kilkudziesięciu lat nasze relacje miały swoje lepsze i gorsze momenty. Jak wyglądają polsko-niemieckie stosunki na tle europejskim i jak kształtują się oraz ewoluują drażliwe kwestie z historii obu narodów? Czy to, co dokonało się dotychczas pomiędzy Polakami a Niemcami może być wzorem do naśladowania, czy też stosunki pomiędzy innymi narodami powinny być kształtowane w odmienny sposób? Czy to co się wydarzyło pomiędzy Polakami a Niemcami może być przyczynkiem do pojednania polsko-rosyjskiego? A także: jak uczyć dziś o wspólnej historii i jak budować europejską tożsamość?

Na te i wiele innych intrygujących pytań próbowali udzielić odpowiedzi uczestnicy dyskusji.

Strona organizatorów spotkania: www.odslowdorozmow.pl