Muzeum II Wojny Światowej

Dyskusja na temat koncepcji programowej Muzeum II Wojny Światowej

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie miała miejsce dyskusja na temat koncepcji programowej Muzeum II Wojny Światowej z udziałem wybitnych historyków oraz muzealników.

Na początku spotkania zarys koncepcji programowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przedstawili Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw Muzeum II Wojny Światowej, prof. dr hab. Paweł Machcewicz oraz dr hab. Piotr M. Majewski. Dyskusję panelową poświęconej idei Muzeum otworzyli: Pełnomocnik Prezesa RM do sprawy Dialogu Międzynarodowego, Przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa prof. Władysław Bartoszewski oraz prof. dr hab Tomasz Szarota z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, autor obszernego koreferatu do koncepcji Muzeum. Ponadto w dyskusji wzięli udział: prof. dr hab. Jerzy Borejsza z IH PAN i UMK w Toruniu, prof. dr hab. Jerzy Holzer z Instytutu Studiów Politycznych PAN, prezes Ośrodka "Karta" Zbigniew Gluza, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Jerzy Halbersztadt, prof. dr hab. Andrzej Chwalba z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie dr hab. Robert Traba, pisarz Tomasz Łubieński, szef Wojskowego Biura Badań Historycznych dr hab. Krzysztof Komorowski, Piotr Kłoczowski z Instytutu Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską, prof. dr hab. Grzegorz Mazur z UJ, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Rafał Wnuk, dr hab. Andrzej Gąsiorowski oraz dr hab. Bogdan Chrzanowski z Uniwersytetu Gdańskiego i Państwowego Muzeum Stutthof w Sztutowie, dr Andrzej Krzysztof Kunert oraz doc. dr hab. Marek Ney-Krwawicz z IH PAN.

Zapis dyskusji został opublikowany drukiem w "Przeglądzie Politycznym" nr 91/92 z 2008 r. (s. 52-62). Ponadto w tym samym numerze pisma wydrukowano artykuł P. Machcewicza i P. M. Majewskiego "Muzeum II Wojny Światowej. Zarys Koncepcji programowej" (s. 46-51), koreferat prof. Tomasza Szaroty otwierający dyskusję, artykuł prof. Krzysztofa Pomiana z CNRS w Paryżu i UMK w Toruniu "Muzeum pojednania" (s. 63-65) oraz wypowiedzi nadesłane (s. 64).