Wyświetla 9 wpisów z 1734 na 193 stronach
Zapraszamy do zapoznania się z  raportem z działalności Muzeum II Wojny Światowej za rok 2023:Ubiegły rok był bardzo intensywny dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Naszą instytucję odwiedziło 532 245 gości. W tym czasie udało nam się  m.in.:
W kolejnej odsłonie cyklu #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ prezentujemy realizację prac konserwatorskich nad zegarkiem kieszonkowym model J38 Astra firmy Junghans. Przedmiot pozyskano w 2023 r., w wyniku badań archeologicznych na terenie byłej składnicy wojskowej na Westerplatte.
Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. ma być hołdem i wyrazem wdzięczności dla polskich żołnierzy, którzy przelewali krew w obronie ojczyzny już od pierwszych godzin II wojny światowej. Jego budowa to priorytetowa inwestycja naszej instytucji – finansowana i wspierana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
28 sierpnia 2023 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło ogólnopolski konkurs fotograficzny dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Blizny historii. Ślady II wojny światowej w mojej okolicy”.
Informujemy, że Muzeum w dni świąteczne tj. 30.03 Wielka sobota, 31.03 niedziela Wielkanocna, 01.04 poniedziałek Wielkanocny będzie nieczynne.
Serdecznie zapraszamy na kolejne już spotkanie w ramach cyklicznej serii MIIWŚ „Spotkania z Historią”. 26 marca 2024 w ramach cyklu odbędą się dwa ciekawe wykłady.
W tym roku Dzień ten ma wymiar szczególny, gdyż przypada w 80. rocznicę męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów. Narażając własne życie, nie godzili się na bestialstwo. Polacy, którzy ukrywali Żydów podczas II wojny światowej, podejmowali ogromne ryzyko. Wielu z nich zapłaciło za swoją postawę najwyższą cenę.
22.03.1940
22 marca 1940 r., w Wielki Piątek, Niemcy rozstrzelali 67 więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Wśród zamordowanych tego dnia znalazła się grupa najbardziej aktywnych działaczy polskich z Wolnego Miasta Gdańska.
21 marca na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku miała miejsce kolejna odsłona cyklu "Wejście w historię", podczas której zaprezentowano Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznany Michałowi Cegielskiemu za udzielenie schronienia siostrom Spektor.