BohaterON – włącz historię! służy upamiętnieniu i uhonorowaniu uczestników Powstania Warszawskiego.

Akcja BohaterON - włącz historię! w Muzeum II Wojny Światowej!

BohaterON – włącz historię! służy upamiętnieniu i uhonorowaniu uczestników Powstania Warszawskiego. Pokazuje tło historyczne, a także dramaty i emocje osób żyjących w czasach II wojny światowej. To promocja patriotycznych postaw i tożsamości narodowej oraz hołd złożony wszystkim, którzy walczyli o wolność naszego kraju.

Akcja trwa od 1 sierpnia do 2 października 2017 r.

Wypowiedź dyrektora na konferncji dotyczącej akcji BohaterON
"Dziękuję za zaproszenie do tej akcji. To wielkie wydarzenie dla samego Muzeum. Dlaczego zdecydowaliśmy się wziąć udział w tej akcji? BohaterON – włącz historię! i pamiętaj o bohaterach. To tak naprawdę akcja, która spełnia wszystkie ważniejsze kryteria edukacji nie tylko historycznej, ale i obywatelskiej. Oto mamy niekwestionowanych bohaterów, z którymi widzimy się tutaj dzisiaj. Bohaterów, który walczyli o Polskę niepodległą, wolną i suwerenną w obliczu przerażającego totalitarnego systemu. Ale mamy też kolejne pokolenia Polaków, którzy wysyłając kartkę nie tylko pamiętają o swoich bohaterach, ale składają też swego rodzaju deklarację: Wasze życie; wartości w imię, których walczyliście są ważne także dla nas – dla kolejnych pokoleń Polaków i jesteśmy gotowi je realizować już w warunkach pokoju, w warunkach państwa wolnego i solidarnego. Wyraz obywatelskości tej akcji jest dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku szalenie ważny i ja też te dzisiejsze wydarzenie traktuję symbolicznie. Jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku chciałem Państwu powiedzieć, że bohaterów zobaczymy także na ekspozycji tego Muzeum. Nie wstydźmy się swoich polskich bohaterów, którzy w obliczu obu totalitaryzmów zachowywali się godnie. Uczmy się od nich i włączmy naszych bohaterów. BohaterON".

Kartka dla Powstańca
W jej ramach każdy może wysłać specjalnie zaprojektowaną, bezpłatną kartkę z życzeniami do wybranego uczestnika walk o stolicę. Pocztówki są dostępne w Muzeum II Wojny Światowej. Mapa punktów dystrybucji od 1 sierpnia jest dostępna na stronie www.bohateron.pl

Kartki są wydawane bezpłatnie. Wypisane pocztówki należy wysłać na podany na nich adres. Można je również pozostawić w Muzeum II Wojny Światowej. Wszystkie kartki po zakończeniu akcji zostaną przekazane Powstańcom przez organizatorów kampanii BohaterON.

Istnieje również możliwość bezpłatnego wysłania pocztówki przez Internet za pośrednictwem strony www.bohateron.pl. Na kartce online można napisać maksymalnie 25 słów – tyle, ile używano w korespondencji wysyłanej pocztą polową podczas Powstania Warszawskiego. Wypełnione online pocztówki zostaną wydrukowane i wysłane w formie tradycyjnej do adresatów.

Biało-czerwone kartki własnoręcznie wykonają uczniowie szkół przyszpitalnych oraz mali pacjenci szpitalnych oddziałów dziecięcych z całej Polski.

Portal o Powstańcach
1 sierpnia rusza witryna www.bohateron.pl zawierająca zdjęcia i biogramy Powstańców. Na stronie można wybrać adresatów kartek, zapoznać się z ich historiami i zdecydować, komu przekażemy podziękowania za walkę o wolność Ojczyzny.

Seminaria dla nauczycieli i warsztaty edukacyjne w szkołach
Organizatorzy – we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej – na przełomie września i października przeprowadzą w każdym województwie seminarium dla nauczycieli, przybliżając pedagogom sposoby na przystępny i ciekawy sposób rozmawiania z młodzieżą o Powstaniu Warszawskim i Polskim Państwie Podziemnym. 

Projekt BohaterON jest organizowany we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytutem Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej, Fundacją PZU, Pocztą Polską, Totalizatorem Sportowym – właścicielem marki LOTTO, Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, Grupą Energa, Krajową Spółką Cukrową, Telewizją Polską, Polskim Radiem oraz portalem Onet.pl. 

W Komitecie Honorowym przedsięwzięcia zasiadają: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Obrony Narodowej, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Minister Edukacji Narodowej, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Dyrektor Muzeum Historii Polski, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Prezes Stowarzyszenia Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari.