74 rocznica „Krwawej niedzieli” na Wołyniu

74 rocznica „Krwawej niedzieli” na Wołyniu

Przedstawiamy zdjęcia eksponatów dotyczących Rzezi Wołyńskiej, które już niedługo znajdą się na naszej wystawie głównej. Eksponaty pochodzą z Ostrówek, Woli Ostrowieckiej, miejscowości w których w nocy z 29 na 30 sierpnia 1943 r. zamordowanych zostało 1149 osób oraz Janowej Doliny, gdzie w Wielkanoc 1943 r. nacjonaliści ukraińscy wymordowali kilkuset Polaków a miejscowość doszczętnie spalono.

11 lipca 1943 r. ukraińscy nacjonaliści zaatakowali polską ludność cywilną w blisko stu miejscowościach na Wołyniu. Napad został zaplanowany i skoordynowany, tak aby wyspecjalizowane grupy morderców zaskakiwały jak największą liczbę Polaków w trakcie niedzielnego nabożeństwa. Przeprowadzona tego dnia ludobójcza masakra na blisko 8 tys. przedstawicielach polskiej ludności cywilnej, przeszła do historii pod nazwą „krwawej niedzieli”. Była ona niewątpliwie jednym z najdramatyczniejszych rozdziałów trwającej kilka lat Zbrodni Wołyńskiej, w czasie której w wyjątkowo bestialski sposób (m.in. posługując się piłami, siekierami, widłami, kosami, nożami itp.) Ukraińcy pozbawili życia przynajmniej sto tysięcy Polaków. W męczarniach zadawanych przez dawnych sąsiadów, ginęły także kobiety, dzieci i osoby starsze. Celem przeprowadzanych na masową skalę mordów ze szczególnym okrucieństwem, była eksterminacja polskiej ludności. 

11 lipca 1943 r. to niewątpliwie jeden z najtragiczniejszych dni w całym okresie II wojny światowej. Pamięć o ofiarach Ludobójstwa Wołyńskiego to wyraz szacunku dla tysięcy naszych Rodaków brutalnie pozbawionych życia za to, że byli Polakami. Tysiące z nich nigdy nie doczekało się godnego pochówku. Dzisiaj „wołają do nas z grobów, których nie ma”. 

Cześć i Pamięć Ofiarom Ludobójstwa Wołyńskiego na zawsze!

Eksponaty z naszych archiwów nieobecnych na naszej wystawie głównej:

Ulotka Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) nakazująca wszystkim Polakom wraz z ich rodzinami opuszczenie w ciągu 24 godzin miejsc zamieszkania i opuszczenia ziemi ukraińskiej. Niewykonanie nakazu potraktowane zostanie, jako wydanie na siebie wyroku śmierci. Ulotka podpisana UPA.

Dwa ścienne obrazy świętych: Matka Boska z Dzieciątkiem Jezus i Jezusa Chrystusa otrzymane w dzień ślubu przez rodziców darczyńcy Helenę i Włodzimierza Holec w dniu Zielonych Świat 1936 r. Pamiątki uratowane podczas ucieczki  z pożogi, jaką w Wielkanoc 1943 r. zgotowali nacjonaliści ukraińscy w Janowej Dolinie, gdzie wymordowano kilkuset Polaków, a miejscowość doszczętnie spalono.

Krzyż stojący z wizerunkiem Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego. Pamiątka uratowana podczas ucieczki  z pożogi, jaką w Wielkanoc 1943 r. zgotowali nacjonaliści ukraińscy w Janowej Dolinie, gdzie wymordowano kilkuset Polaków, a miejscowość doszczętnie spalono.

Pozostałe eksponaty to m.in. fragmenty obuwia, pasków, obrączka, gwóźdź, medaliki.