Wagon wykorzystywany przez nazistowskie Niemcy i sowiecką Rosję do transportu ludzi. Fot. Mikołajh Bujak

10 lutego 1940 pierwsza masowa deportacja Polaków

Dzisiaj o godzinie 22:05 zapraszamy do wysłuchania audycji "Obrazy wojny" w Radiu Gdańsk. Tematem programu będzie rok 1940 i  masowa deportacja Polaków w głąb Związku Sowieckiego.

Z samego rana ich obudzono, kazano spakować najpotrzebniejsze rzeczy i załadowano do bydlęcych wagonów. Mowa o zorganizowanej akcji, która dotknęła 140 tys. osób - głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodniej części Rzeczpospolitej. Masowa wywózka w głąb Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich, rozpoczęła się w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r.

- Jakieś 60-70 osób, koza na środku wagonu, piecyk taki. Przecież wtedy było -30°C, bardzo wielki mróz, bo to był luty. Obok tej kozy była taka dziura, to była toaleta. Tak nauczyliśmy się wytrzymywać, że raz na dobę wystarczyło - opowiadała Muzeum osoba, która przeżyła nieludzkie warunki deportacji.

Program powstał we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.